Ekonomi

Borsa tüm zamanların zirvesinde

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 37,50 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 91,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,79 ve holding endeksi yüzde 1,40 kaybetti. Bölüm endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,52 ile ulaştırma olurken, bankacılık en çok kazandıran oldu.

5.730,19 puanla rekor seviyeye ulaşan BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışlarıyla 5.500-5.600 bandında dengelendi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günkü toplantısında faiz artırımına ara vereceği yönündeki güçlü beklentiler nedeniyle küresel piyasalarda risk iştahının arttığını belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü yapacağı toplantıda yüzde 75 olasılıkla politika faizini sabit bırakmasının beklendiğini belirten analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalarda siyasi metnin ve sinyallerin değişmeyeceğini söyledi. yatırımcıların ilgi odağında.

Analistler, para piyasalarında fiyatlamalarda bu hafta faiz artırımlarını yumuşatabileceği öngörülse de, Fed’in Temmuz ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırarak “şahin” politikalarına son vereceğinin varsayıldığını söyledi.

ABD ekonomisinde işgücü piyasasının soğuma sinyalleri verdiğini ancak halen istenilen sonuçlara ulaşılamadığını belirten analistler, yarın açıklanacak enflasyon verilerinin de fiyatlama açısından değerli bir diğer unsur olduğunu vurguladı.

Analistler yarın ABD’de enflasyon verilerinin yanı sıra Almanya’da enflasyon ve ZEW endeksleri ile İngiltere’de işsizlik oranının da takip edileceğini söylerken, analistler teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.850 seviyesinin 2019’da olduğuna dikkat çekti. direnç konumunda, 5.500 ve 5.400 puan ise takviye konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu